Fasola
To warzywo zaliczane do roślin strączkowych. Jest cenionym źródłem białka, przez co chętnie wykorzystywanym jako substytut mięsa i nabiału w dietach wegetariańskich. Nasiona fasoli zawierają też wiele mikroelementów oraz korzystnych dla zdrowia tłuszczów nienasyconych.

Wszechstronne zastosowanie kulinarne fasoli sprawia, że chętnie sporządza się z niej wiele dań od zup, past, sałatek, kotletów, dań jednogarnkowych czy garmażeryjnych. Można z niej przygotować mąki, makarony, czy gotowe dania w konserwach. Ziarna fasoli to także ciekawe kształt i kolory.
Różnorodność fasoli jest bardzo duża, o czym świadczy ponad setka gatunków tego warzywa. Fasola ziarnista pojawia się w postaci świeżej późnym latem. Warto ten czas wykorzystać na mrożenie ziaren. W ten sposób unikniemy konieczności namaczania fasoli przed gotowaniem. W handlu fasola dostępna jest przez cały rok. Dlatego warto korzystać z jej prozdrowotnego działania na co dzień.

GATUNKI
Fasola biała (np. piękny Jaś)
Wielkość ziaren jest różna w zależności od odmiany. Od bardzo drobnej, przez średnią, po naprawdę duże ziarna, wielkością nie ustępujące ziarnom bobu. Używana do dań na ciepło, z sosami pomidorowymi czy mięsem. Często w daniach gotowych w puszkach czy słoikach.
Fasola czerwona
Atrakcyjny, intensywny kolor sprawia, że odmiany tej fasoli są wykorzystywane do sałatek, a także dań kuchni meksykańskiej.
Fasola czarna
To nieduża, drobna fasola o bardzo intensywnym czarnym kolorze. Wykorzystywana przede wszystkim do dań kuchni Ameryki Południowej z dodatkiem drobiu, ostrych przypraw, kukurydzy czy do przygotowania pikantnych past.
WARTOŚCI ODŻYWCZE
Wartości odżywcze na 100 g fasoli:
WARTOŚĆ ENERGETYCZNA
BIAŁKO
TŁUSZCZE
WĘGLOWODANY
POTAS
BŁONNIK
Fasola DLA ZDROWIA
Korzystna dla mikroflory jelitowej
Fasola to bardzo dobre źródło błonnika pokarmowego zarówno rozpuszczalnego, jak i nierozpuszczalnego w wodzie. Obecność tych związków wspiera rozwój przyjaznej flory jelitowej, a tym samym stymuluje odporność, syntezę niektórych witamin, a także zmniejsza ryzyko rozwoju patogennych mikroorganizmów.
Nie tylko dla wegan
Korzyści z białka o wysokiej wartości biologicznej odczują nie tylko jarosze. Fasola to sposób na zwiększenie udziału warzyw w diecie dla osób jedzących zbyt często mięso. Atrakcyjna forma podania i możliwość odpowiedniego przyprawienia dań z fasoli przekona do warzyw niejednego mięsożercę.
Dla poprawy płodności
Fasola to źródło cynku, pierwiastka biorącego udział w tworzeniu męskich komórek rozrodczych. Dieta, w której nadużywane są produkty pochodzenia zwierzęcego, w tym wysoko przetworzone pokarmy mięsne, negatywnie wpływają na płodność. Fasola jest dobrą alternatywą dla takich produktów, szczególnie ze względu na korzystne nienasycone kwasy tłuszczowe.
Dobra da układu krążenia
Przeciwutleniacze zawarte w nasionach fasoli wykazują działanie przeciwzapalne. Ponadto zawarty w nich potas pomaga uregulować ciśnienie tętnicze krwi. Ma to znaczenie w prewencji chorób układu krążenia.
MAPA PRODUKCJI
Fasola w Polsce uprawiana jest między innymi w południowej Lubelszczyźnie, w okolicach Przemyśla, Jarosławia i Tarnowa oraz Łodzi. Rejony te uznawane są za tzw. Zagłębie fasolowe.
